ثبت نام و احراز هویت سجام در تاپ

ثبت نام و احراز هویت سجام در تاپ

سجام : سامانه جامع اطلاعات مشتریان

کد بورسی شناسه‌ای هویتی و پیش‌نیاز هر شخص حقیقی و حقوقی برای خرید و فروش سهام در بورس است. این کد معمولا از سه حرف نام خانوادگی و 5 عدد تصادفی تشکیل شده، برای هر فرد تنها یک بار صادر می‌شود و کاملا منحصر به فرد است. برای دریافت کد بورسی باید با استفاده از اپلیکیشن تاپ، ابتدا مراحل ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام دهید تا این کد صادر شود. پس از صدور کد بورسی، می‌توانید از خدمات بازار سرمایه استفاده کنید.

سامانه سجام بورس چیست ؟

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه و همچنین ایجاد درگاه واحد خدمات دهی به تمامی ارکان این بازار (نهادهای مالی، ناشران و علی الخصوص سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی)، اقدام به راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) نموده است. با ثبت نام در این سامانه، هر شخص تنها با یک بار شناسایی و ثبت اطلاعات امکان برخورداری از کلیه خدمات بازار سرمایه را خواهد داشت و در هیچ یک از مراجعات خود به نهادهای مالی اعم از کارگزاری، صندوق‌های سرمایه گذاری، شرکت‌های تامین سرمایه و … نیاز به احراز هویت مجدد نخواهد داشت. همچنین کلیه مطالبات و عایدی نقدی در بازار سرمایه به شماره حساب اعلام شده از سوی هر شخص در سجام، واریز خواهد شد.
سامانه سجام  بورس چیست ؟

سامانه سجام و خرید خودرو از بورس

براساس وعده‌هایی که برای سامانه خرید خودرو داده شده بود، خرید خودرو به‌واسطه قرعه کشی روزهای آخر خود را می‌گذراند، همین موضوع یعنی فروش خودرو بدون قرعه کشی باعث شده تا در هفته‌های گذشته فروش خودرو در بازار سرمایه انجام شود. برای خرید خودرو در بورس کالا اولین قدم ثبت نام سجام و احراز هویت غیر حضوری سجام است. اگر قصد خرید خودرو از بورس کالا را دارید از طریق سرویس ثبت نام و احراز هویت غیر حضوری سجام می‌توانید بدون مراجعه حضوری فرایند احراز هویت و ثبت نام در سامانه سجام را پشت سر بگذارید.
سامانه سجام و خرید خودرو از بورس

چگونه می توانم از طریق تاپ در سجام ثبت نام کنم ؟

1. ورود به قسمت مالی و سرمایه

1. ورود به قسمت مالی و سرمایه

2. وارد کردن شماره موبایل و کد ملی

2. وارد کردن شماره موبایل و کد ملی

3. پرداخت کارمزد

3. پرداخت کارمزد

4.پرکردن فرم‌های مربوطه با اطلاعات صحیح

4.پرکردن فرم‌های مربوطه با اطلاعات صحیح

5. تایید استعلام و دریافت کد پیگیری

5. تایید استعلام و دریافت کد پیگیری

6. انجام عملیات احراز هویت (به صورت غیر حضوری و یا حضوری)

6. انجام عملیات احراز هویت (به صورت غیر حضوری و یا حضوری)

احراز هویت غیر حضوری (الکترونیکی) سجام با تاپ

با دانلود اپلیکشن تاپ و ثبت نام در سجام این امکان برای کاربران به صورت غیر حضوری فراهم شده است. از آنجا که روزانه مراجعه‌کنندگان زیادی برای انجام احراز هویت سامانه سجام به دفاتر خدمات پیشخوان دولت مراجعه می‌کنند، به منظور کاهش مراجعات و جلوگیری از هدر رفتن وقت مراجعان در صف‌های انتظار و همچنین حفظ سلامتی افراد، اکنون از طریق پلتفرم احراز هویت تاپ امکان احراز هویت سجام به صورت الکترونیکی فراهم شده است.

احراز هویت غیر حضوری (الکترونیکی) سجام با تاپ

سوالات متداول

1- سامانه سجام چیست و چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد؟
سجام مخفف عبارت " سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان " است و وظیفه‌ی آن در یکپارچه سازی اطلاعات مشتریان و کدهای بورسی خلاصه می‌شود. در خصوص مزایای این سامانه می‌توانیم به سرعت و سهولت فرایند آن اشاره کنیم؛ البته که در شرایط فعلی کرونا غیر حضوری بودن مراحل احراز هویت یک ویژگی مثبت به‌شمار می‌رود.

2- برای ثبت نام سجام چه مدارکی لازم است؟
مدارک مورد نیاز در 3 دسته بندی زیر خلاصه می‌شوند: اطلاعات مندرج در شناسنامه:نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره و سریال شناسنامه و کد ملی؛ اطلاعات ارتباطی و شغلی: آدرس محل سکونت، آدرس محل کار، کد پستی، تلفن ثابت و تلفن همراه؛ اطلاعات بانکی:شماره حساب، نام بانک، نام شعبه و شماره شبا.

3- فرایند احراز هویت در سجام به چه صورت است؟
شرط اول صرفا ثبت نام در سامانه و عدم احراز هویت است؛ وارد بخش احراز هویت در سجام شوید و اطلاعات دریافتی از فرایند ثبت نام را وارد کنید؛در مرحله بعد لازم است تا فرم‌های مربوطه را تکمیل و در انتها تصویر امضا خود را ارسال کنید؛ در مرحله آخر می‌توانید با آپلود ویدیو خود، فرایند احراز هویت را تکمیل کنید.

4- منظور از راستی آزمایی در فرایند احراز هویت سجام چیست؟
پس از تکمیل کردن مراحل ثبت نام در سامانه سجام و پذیرفتن تعهدات استعلام اطلاعات هویتی سیستم اطلاعات کدهای سهامداری و اطلاعات حساب بانکی شخص را دریافت و در صورت تایید، کد پیگیری برای فرد پیامک می‌شود که به این فرایند اعتبار سنجی گفته می‌شود.

5- فرایند احراز هویت سجام معمولا چقدر زمان نیاز دارد؟
با توجه به سیستم هوش مصنوعی موجود در سامانه احراز هویت اینترنتی بورس، تمامی فرایند‌های لازم برای ارسال کد پیگیری 10 رقمی از چند دقیقه تا نهایت 48 ساعت نیاز به زمان دارد.

6- آیا با هر تلفن همراه فقط یک مرتبه می‌توان احراز هویت انجام داد؟
خیر، سیستم احراز هویت برمبنای کد ملی بنا شده است و هر کد ملی فقط یک بار می‌تواند فرایند احراز هویت را انجام دهد. به زبان ساده‌تر تمامی اعضای خانواده شما می‌توانند به وسیله یک تلفن همراه که سوپر اپلیکیشن تاپ در آن نصب است و با وارد کردن کد ملی و طی کردن مراحل، احراز هویت اینترنتی سجام با تلفن همراه را انجام دهند.

7- در صورت عدم دریافت کد پیگیری 10 رقمی باید چه کرد؟
در صورت عدم دریافت کد پیگیری به ترتیب این سه فرایند را طی کنید: 1) بازیابی کد پیگیری اولین اقدامی است که باید انجام دهید؛ 2) در صورت عدم دریافت کد کافیست با لمس دکمه بازگشت با دقت بیشتری شماره همراه خود را وارد کنید؛3) و در انتها می‌توانید با شماره گیری تلفن 2318 به پشتیبانی سوپر اپلیکیشن تاپ متصل شوید.

8- آیا امکان تغییر شماره حساب وجود دارد؟
اگر در زمان وارد کردن اطلاعات بانکی 2 شماره حساب وارد کرده باشید، می‌توانید شماره حساب پیش فرض و شماره حساب دوم را با یکدیگر جابه‌جا کنید، در غیر این صورت باید درخواست تغییر شماره حساب را ارائه دهید.